Basic technical specifications comparison between Samsung QA55Q80C and LG 55A2PSA 55-inch TVs
| Đặc điểm | Samsung QA55Q80C | LG 55A2PSA 55 inch |
| Màn hình | 55 inch, OLED 4K, 100Hz | 55 inch, 4K OLED, 60Hz |
| Âm thanh | 40W, Dolby Atmos | 20W, Dolby Atmos |
| Hệ điều hành | Tizen™ Smart TV | webOS Smart TV |
| Bộ xử lý | Neural Quantum 4K | α7 Gen5 AI 4K |
| Kích thước | 1445 x 827 x 170 mm | 1228 x 708 x 45.9 mm |
| Trọng lượng | 17.1 kg | 14.3 Kg |
Design Comparison
Display Quality Comparison
However, there is a clear difference in the display quality of these two 4K TVs. The Samsung QA55Q80C features a QLED screen, limiting the viewing angles compared to LG's OLED TV. The black levels are not as deep. On the flip side, Samsung equips its product with a higher refresh rate of 10Hz compared to LG's 60Hz, enhancing the smoothness of the images.
Comparing Sound Quality
In terms of sound, Samsung's product stands out compared to LG. Both have modern Dolby Atmos sound technology; however, the 40W speaker power on the Samsung 4K 55-inch TV delivers an excellent, clear, and vibrant listening experience, surpassing the 20W speakers of LG.