Latest price of the Casper 32HX6200 TV in 2023
Detailed review of the 32-inch Casper 32HX6200 smart TV
– Compact design, suitable for small-sized rooms
Users can choose to wall-mount or place the TV on a sturdy metal stand.
– HD display quality
Although the 32-inch size of the Casper 32HX6200 TV screen is considered small compared to many 55 – 65 inch TV models on the market today, it can still fully meet basic needs such as watching movies, news, sports, etc., especially for singles or in small-sized rooms.
– Equipped with Dolby Audio surround sound technology, 12W power
With a total power of 12W from the dual speakers, users can also be completely assured of high-quality, clear sound when watching movies, listening to news, music, etc.
– Utilizes Linux 5.1 operating system with various entertainment applications and utilities
The TV remote comes with integrated smart shortcut buttons leading to Netflix and PrimeVideo apps effortlessly. Additionally, the manufacturer has designed common connectivity ports on the TV such as LAN port, 2 HDMI ports, 2 USB ports, 3.5 mm speaker jack, Optical port, VGA port and integrated digital receiver: DVB-C, DVB-T2.
Summary: Should you buy the Casper 32 inch 32HX6200 smart TV in 2023?