Introduction to the Rapido Brand
Highlight features of Rapido RC2000ES single infrared cooker
1. Extremely elegant design, compact and convenient with 1 cooking zone
2. Material of the cooker glass surface
3. Smooth operation with 2000W power
A single cooker with 2000W power is incredibly fantastic. Quickly cooking your meals helps you save a lot of time. The temperature boost function, made from precious alloy components like Cr and Ni, ensures very high performance.
4. Easy-to-use touch control panel on the cooker surface
The control panel of RC2000ES includes functional buttons:
– Power button for turning the cooker on and off.
– Function switch button for cooking modes.
– Two knobs for adjusting temperature levels and cooking power.
– Max button to regulate the operation power to the highest level.
– Min button adjusts the power to the optimal and safest level.
5. Universal compatibility with various cookware
Technical Specifications of Rapido RC2000ES
Rapido RC2000ES 1-zone infrared cooker hits the market with impressive specifications:
- Control Panel: 4.0 Touch Sensor
- Brand Origin: Germany
- Power: Up to 2000W
- Voltage: 220V – 50Hz